*Článok sa ešte bude upravovať, pridám obrázky...
(ak napíšete napr. do návštevnej knihy to spravím rýchlejšie, nie je veľký záujem tak sa neponáhľam)*
Kým dnes svetové banky bojujú s infláciou a svet sa borí s krízou, na internete už niekoľko rokov funguje alternatívna mena Bitcoin. Decentralizovaný bitcoinový systém si v súčasnosti získava čoraz väčšiu obľubu. Umožňuje napríklad posielať on-line platby priamo od jedného používateľa druhému bez zapojenia nejakej finančnej inštitúcie. Pokojne na druhom konci sveta a bez otravných bankových poplatkov a geografických obmedzení.
Projekt vznikol v roku 2008 od vývojára, ktorý má pseudonym Satoshi Nakamoto, no kvôli povahe projektu autor nikdy nezverejnil pravé meno. V roku 2009 Satoshi Nakamoto publikoval špecifikáciu novej digitálnej meny a neskôr zverejnil zdrojový kód prvej verzie klienta ako open-source.Bitcoin je alternatívna virtuálna peer-to-peer mena. Ide o liberálnu menu, preto nie je nijakým spôsobom regulovaná a nemá žiadnu centrálnu autoritu. Je teda decentralizovaná a nikto vrátane vlád, autorov alebo bánk nemá možnosť ju ovplyvňovať, regulovať či spôsobovať jej infláciu. Bitcoinová sieť ma nastavené pravidlá, ktoré sú pevne dané, dopredu známe a transparentné.
Zaujímavé je, že táto mena nie je krytá žiadnou reálnou komoditou. Tento problém rieši verejná história transakcií, vďaka ktorej sa je možné dopátrať, že konkrétne Bitcoiny boli vytvorené. Takto sa vlastne overuje, odkiaľ a kam sa presúvajú Bitcoiny a aký objem to je, takže sa nedá minúť tie isté peniaze dvakrát. Napriek tomu, že je sieť decentralizovaná, transakcie sa musia niekde spracovávať a verifikovať. Z hľadiska bezpečnosti sa na overenie vlastníctva Bitcoinov využívajú digitálne podpisy.Na ukladanie a verifikovanie transakcií sa používa verejne dostupná distribuovaná databáza transakcií. Distribuovaný databázový systém je množina uzlov počítačovej siete, navzájom prepojených v komunikačnej sieti. Tieto uzly navzájom spolupracujú tak, že z každého uzla je možné sprístupniť údaje uložené na inom uzle presne tak, akoby boli umiestnené na vlastnom uzle. Každý uzol vie, ktorý Bitcoin v sieti patrí ktorej virtuálnej peňaženke.
Všetky transakcie používateľov sú zaznamenané v histórii a uložené v blokoch, ktoré na seba nadväzujú. Tieto bloky sa nevytvárajú automaticky. Na rad prichádzajú takzvaní mineri (baníci), ktorí zabezpečujú chod siete poskytovaním výpočtovej sily.
Aby mohli používatelia bezpečne platiť menou, mineri riešia matematický problém vo forme silnej šifry. Vytvorenie platného bloku vyžaduje veľký výpočtový výkon. Miner (baník), ktorému sa podarí vygenerovať blok, dostane za výpočtovú prácu zaslúženú odmenu, ktorou sú úplne nové Bitcoiny.
![]() |
BitMinter Client |
Od roku 2012 je aktuálna výška odmeny za spracovanie jedného bloku transakcií 25 BTC (Bitcoinov). V roku 2017 to bude 12.5 BTC a zmenší sa o polovicu každé 4 roky vypočítaním 210-tisíc blokov, až kým sa nevyťažia všetky, čoho sa dosiahne v priebehu roku 2140.
Zložitosť nájdenia bloku sa prispôsobuje výkonu zapojených užívateľov realizujúcich mining tak, aby sa nový blok generoval priemerne raz za desať minút. To presne reguluje, koľko novej meny sa denne vytvára. Počet vytvorených Bitcoinov bude stále klesať. Takto to bude prebiehať, až kým nebudú vyťažené všetky Bitcoiny. Ku dňu 15.4.2013 bolo vyťažených približne 10,8 milióna z celkového počtu 21 miliónov Bitcoinov.
![]() |
Spomalenie nárastu počtu Bitcoinov medzi rokmi 2009 a 2033 |
Na mining sa v súčasnosti používajú minimálne GPU, optimálne dosky s FPGA čipmi alebo dokonca už zariadenia so špecializovanými ASIC čipmi. Keďže pre veľký výkon zapojených minerov je priemerná doba nájdenia platného bloku jedným minerom veľmi dlhá, mineri sa už od roku 2010 spájajú do tzv. poolov. Bežný používateľ by s obyčajnou grafickou kartou nemusel sám vypočítať celý blok ani za niekoľko rokov.
Pooly fungujú na princípe rozdeľovania odmien získaných niektorým užívateľom daného poolu medzi všetkých zapojených užívateľov, zabezpečujú tak pravidelné získavanie odmeny každým zapojeným užívateľom.
Avalon ASIC – prvé zariadenie vyrobené zo špecifických ASIC čipov, určené na Bitcoin mining. Jeho výkon je 66 gigahashov/s a v premiérový deň zarobilo okolo 15BTC.
Avalon používa tri dosky s ASIC čipmi a obsahuje jeden extra slot na možný upgrade pre štvrtú dosku, ktorá nie je v cene zahrnutá. Presný počet ASIC čipov nie je známy. Avalon disponuje ethernetovou konektivitou, beží na operačnom systéme OpenWrt a ako miner používa cgminer.
Cena Avalonu v prvej várke dosahovala v prepočte 950 eur, náklady prvých majiteľov sa vrátili za cca deväť dní.
![]() |
![]() |
GPU Bitcoin miner (Počítanie pomocou grafického procesora) |
ASIC Bitcoin miner (Počítanie pomocou špecifických ASIC čipov) |
Bitcoiny môžu byť aj reálne peniaze s ochrannými prvkami od ich vydavateľov. Môžete ich rôznym spôsobom zarobiť, či už spomínaným miningom, alebo si necháte zaplatiť za nejaké služby či produkty. Tak isto ako iné peniaze sa Bitcoiny dajú zameniť v špeciálnych online zmenárňach, ako napríklad BitStamp a Mt.Gox, alebo je tu možnosť využiť službu LocalBitcoins a dohodnúť si osobné stretnutie s niekým, kto Bitcoiny predáva za reálne peniaze z ruky do ruky.
Existuje veľa e-shopov, kde sa dá platiť Bitcoinami za elektroniku, potraviny, oblečenie a dokonca aj letenky.
Taktiež je možné platiť za rôzne služby ako je napríklad virtuálne úložisko Mega alebo blogovací systém Wordpress. V Bratislave existuje miesto, Hackerspace Progressbar, kde si môžete za Bitcoiny dať obľúbený nápoj hackerov, Club Mate.
Aby ste mohli Bitcoiny prijímať, potrebujete adresu, kam vám Bitcoiny prídu. Požívatelia si môžu zvoliť ľubovoľného Bitcoin klienta, ktorého budú používať na správu svojich účtov. Klient vám po pár sekundách vytvorí nový účet, s ktorým môžete narábať. Existujú rôzne varianty klientov a samozrejme aj oficiálna verzia s názvom Bitcoin-QT a pochádza od samotného vývojára Bitcoinu, preto sa považuje za najbezpečnejší variant.
Je široké spektrum výhod, ktoré Bitcoiny obsahujú. Najvýznamnejšou sú okamžité prevody do celého sveta a žiadne alebo minimálne transakčné poplatky v porovnaní s bankami. Ak pri prevode nezvolíme žiadnu odmenu za spracovanie transakcie, môže sa stať, že naša transakcia sa bude validovať (overovať sieťou) trochu dlhšie, takže čím je väčšia výška transakčného poplatku, tým je väčšia priorita spracovania transakcie.
Všetky transakcie sú anonymné, neexistuje prepojenie medzi identitou a účtom, preto vám nikto nemôže zmraziť účet alebo inak zhabať peniaze.
Veľkou výhodou je verejná história transakcií a stavu jednotlivých účtov, ktorá by mohla byť použitá na prevádzkovanie účtov pre rôzne neziskové organizácie, ktoré majú verejne dokladovať narábanie s peniazmi.
Hlavnou nevýhodou je, ak nastane prípad, že niekomu omylom pošlete Bitcoiny, alebo by vám ich niekto ukradol. V oboch prípadoch ste o ne definitívne prišli. Neexistuje žiadna inštitúcia, na ktorú by ste sa mohli obrátiť s prosbou o pomoc. Ďalšou nevýhodou je kolísanie trhovej ceny Bitcoinu, jej hodnota je daná čisto trhom, a preto môže ľubovoľne kolísať. Preto keď chce naraz viac používateľov zmeniť Bitcoiny, cena sa šplhá automaticky hore. Menšou nevýhodou môžu byť zatiaľ obmedzené platby v lokálnych podnikoch.
V roku 2010 člen Bitcoin komunity s prezývkou laszlo ponúkol zaplatiť 10 000 BTC hocikomu, kto mu objedná a doručí ku dverám na Floride dve pizze. Tak sa aj stalo. Chcel týmto ukázať opodstatnenosť novej digitálnej meny, o ktorej sa v tej dobe vedelo podstatne menej ako dnes. Cena objednávky predstavovala 41 USD, teda zhruba o 10 USD viac ako bežná ponuka. Jeden Bitcoin stál vtedy približne 0,004 USD. O dva mesiace neskôr by za rovnakú objednávku (ktorú musel medzičasom stornovať) zaplatil 600 USD, o pol roka neskôr 2 600 dolárov.
Mena sa mohutne posilňovala. V januári sa jeden Bitcoin predával približne za 0,30 dolára. V júni stála jedna minca už 33 dolárov. Za pol roka sa však prudko prepadol a nakoniec sa pohyboval okolo úrovne 2,50 dolára za jeden Bitcoin.
Nie je jasné, prečo sa mena takto prepadla. Dôvodom môže byť nízka ochota ľudí v ekonomicky neistých časoch skúšať nové veci. Ďalším dôvodom môžu byť obavy investorov, že Bitcoin si okolo seba nedokáže vytvoriť dosť silný ekosystém na to, aby sa presadil v skutočnom svete.
Tretia možnosť je, že spľasla investičná bublina. S tým, ako záujem o Bitcoin rástol, získala mena záujem širšej verejnosti, ktorá vytlačila cenu smerom nahor. To umožnilo prvej vlne investorov vybrať si v lete veľké zisky.
Okolo virtuálnej internetovej meny Bitcoin bolo stále rušnejšie. Za čoraz väčšou popularitou decentralizovanej meny analytici vidia aj otrasy spoločnej európskej meny i situáciu na Cypre. Ľudia sa pravdepodobne boja o svoje peniaze a začali používať systém, v ktorom banky a štáty nehrajú žiadnu rolu. Vplyv na cenu má veľa ďalších faktorov ako mediálny boom a zlepšenie Bitcoinového ekosystému.
Hodnota meny v priebehu niekoľkých dní vyšla na 200 eur, no jeden večer prudko spadla na 100 eur. Síce sa ešte na chvíľu vrátila na 150 eur, ku 15. aprílu 2013 sa ustálila okolo 76 eur. Napriek prudkému pádu hodnoty je dosť pravdepodobné, že hodnota pôjde v budúcnosti znova nahor, rovnako ako už niekoľkokrát v minulosti. Tentokrát ale množstvo nových predajcov začína akceptovať Bitcoin, čím sa výrazne zvyšuje jeho likvidita. Ponuka Bitcoinov je obmedzená na 21 miliónov, takže ponuka bude čoskoro vyčerpaná a rast dopytu sa prejaví už len rastom ceny.
Ekonomika Bitcoinov je stále veľmi malá a mediálny priestor na finančných a technologických serveroch je jedným z dôvodov strmého rastu ceny.
Hodnota BTC úzko závisí od toho, ako sa k jeho existencii legálne postavia štáty a centralizovaný bankový sektor. Jeho prípadná regulácia a kontrola (napríklad kriminalizácia predajcov, čo ho chcú akceptovať) môže spôsobiť, že sa ho prípadní špekulanti budú chcieť rýchlo zbaviť a jeho hodnota výrazne klesne. Minimálnu stabilnú hodnotu si Bitcoin určite zachová vďaka čiernemu trhu, kde sú štátne regulácie neúčinné.
Vplyv na hodnotu môžu mať aj otrasy eura. Zaujímavá na Bitcoine je paradigma dôvery, ktorá je nastavená úplne inak ako v prípade centrálneho bankovníctva. V prípade centrálneho bankovníctva ľudia veria euru alebo doláru práve preto, lebo garancie zabezpečuje ECB/FED (a samotné štáty).
Bitcoin má ale ako decentralizovaná mena dôležitú výhodu. Bitcoinu ľudia dôverujú práve preto, lebo nie je za tým žiadna inštitúcia alebo človek, ktorý by ho dokázal manipulovať, centrálne kontrolovať a nadmerným emitovaním spôsobiť napríklad hyperinfláciu.
Bitcoin je relatívne mladá mena a ak s ňou chcete obchodovať, je veľmi dôležité si osvojiť spôsoby ako funguje a naučiť sa ju bezpečne používať. Je veľmi výhodná pre rozbehnutie nových projektov či služieb, pretože sa nemusíte viazať s bankou a riešiť drahé poplatky za transakcie.
S Bitcoin menou je možné nakladať vo forme elektronických Bitcoin mincí, pričom minca je štandardne v danom čase vlastnená jednou Bitcoin adresou. Užívateľ si môže vytvoriť ľubovoľný počet adries. Na zabezpečenie ľahkej práce môžu klienti rozdeliť každý Bitcoin na osem desatinných miest (celkom 2,1 × 1015 jednotiek).
Originálny Bitcoin klient pre Windows je príliš komplikovaným a nie dostatočne pohodlným pre využívanie veľkou časťou bežných užívateľov, keď sa okrem iného prvotná synchronizácia a realizuje v rádoch viacerých hodín a vytváraná databáza má v súčasnosti už takmer 8 GB.
Tento klient ukladá peňaženku do súboru wallet.dat. V prípade jeho straty používateľ nenávratne príde o všetky Bitcoiny, ktoré mal v tejto elektronickej peňaženke. Privátne kľúče sa na druhej strane predgenerujú, takže zálohovať treba iba vtedy, keď sa vytvorí nový kľúčový pár (netreba zálohovať po každom prijatí Bitcoinov). V prípade odcudzenia tejto peňaženky (napríklad pomocou spywaru) získava útočník plnú kontrolu a môže s ňou ľubovoľne nakladať.
Popularitu si preto získali webové Bitcoin peňaženky, ktoré užívatelia môžu využívať priamo cez web, prípadne cez jednoduché mobilné aplikácie. Takýmito peňaženkami sú Paytunia aj Instawallet. Riziko pri použití Bitcoin peňaženiek je, že zveríte váš účet službe, ktorá vás môže okradnúť, alebo ju môžu napadnúť hackeri, čo sa už viac krát stalo.
Všetko nasvedčuje tomu, že hromadné rozšírenie Bitcoin bankomatov je len otázkou času. Prvou lokalitou má byť Cyprus, kde momentálne nefungujú prakticky žiadne bankomaty. Podobnú situáciu možno očakávať aj v okolitých krajinách Stredomoria a riziko hrozí v podstate celej Eurozóne a ostatným ekonomikám západného sveta.
http://www.zive.sk/bitcoin-virtualna-mena-buducnosti/sc-3-a-307675/default.aspx
http://bitcoiner.sk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
http://bitcoiner.sk/s-kym-bitcoinujete-vy/
http://upner.com/pizza-za-bitcoin/
https://bitcointalk.org/index.php?topic=137.0
http://ekonomika.etrend.sk/svet/ako-vyzera-pad-virtualnej-meny.html
http://www.zive.sk/nedotknutelna-mena-bitcoin-stale-rastie-kurz-prekrocil-75-eur/sc-4-a-308099/default.aspx
http://bitcoinity.org/markets/bitcoin24/EUR
http://www.zive.sk/bitcoin-dosiahol-hodnotu-115-eur-bude-dalej-rast/sc-3-a-308182/default.aspx
http://www.dsl.sk/article.php?id=13988&hot=1
http://bitcoiner.sk/bude-na-cypre-prvy-bitcoin-bankomat/
http://www.itnews.sk/tituly/infoware/2011-05-25/c139706-bitcoin-peer-to-peer-mena-buducnosti